Ziemia święta - Terra Sancta

Pragniemy Szanownym Internautom zaprezentować związki Zakonu Franciszkańskiego z Perłą Misji, jak nazywana bywa Kustodia Ziemi Świętej – jednostka administracyjna wspólnoty franciszkanów, której członkowie opiekują się Miejscami Świętymi Palestyny i Bliskiego Wschodu. Początki tej misji sięgają czasów św. Franciszka. 

Z natchnienia Bożego Biedaczyna z Asyżu, jak często bywa nazywany św. Franciszek, zapragnął udać się do krajów, w których panowali muzułmanie. W jego sercu pragnienie to płonęło jakby podwójnym płomieniem: chęci głoszenia światu prawdy o Chrystusie Odkupicielu oraz oddania życia dla zbawienia wielu - Semen est sanguis christianorum!

W jednym z najnowszych filmów o św. Franciszku z Asyżu w reżyserii Fabrizio Costy (Chiara e Francesco, 2007) autorzy włożyli w usta sługi sułtana Meleka el-Kamela następujące pytanie, z którym zwrócił się on do schwytanych pod saraceńskim obozem wędrowców: „Przyszliście by walczyć dla Krzyża?”. Filmowy Franciszek odpowiada: „Jesteśmy tutaj, by mówić wam o Jezusie, synu Maryi, o którym jest napisane w świętym Koranie”.

O obecności św. Franciszka w obozie krzyżowców w czasie piątej wyprawy krzyżowej i spotkaniu z sułtanem Melekiem el-Kamelem dają świadectwo źródła zarówno muzułmańskie jak i chrześcijańskie (m.in. Kronika Ernoula i Kronika Burcharda z Ursperg).

Historia misji franciszkanów na Bliskim Wschodzie pokazała, że medycyna i przychodzenie z pomocą chorym i potrzebującym były i są najlepszą promocją wartości chrześcijańskich.

© 2017 Franciszkanie Zabrze. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates